SPRİNKLER SİSTEM NEDİR

Otomatik ve hızlı müdahale

Yangın felaketi, herkesin korkusudur yalnız bu korkunun olabildiğince ufak zararlarla atlatılabilmesi mümkündür.Yangın için alınabilecek birçok önlem vardır. Bunların başında otomatik söndürme sistemleri olarak ilk öncelik gelmektedir.

Otomatik sprinkler sistemi yangın anında kendiliğinden devreye girerek alevlerin üzerine su sıkarak yangını söndürmeye yarar. Ayrıca otomatik sprinkler sistemi sadece yangını söndürmekle kalmaz yangının başladığını da haber verir.

Sprinkler sistem odanın sıcaklığını ve yükselen dumanları da azaltarak yangın söndürme ekiplerinin işlerini kolaylaştırır. Otomatik sprinkler söndürme sistemleri sulu söndürme ve köpüklü söndürme sistemleri olmak üzere ikiye ayrılır. Sulu söndürme sistemleriyle köpüklü söndürme sistemlerinin kullanıldıkları yerler farklıdır. Sulu söndürme sistemleri daha çok yüksek binalarda, otellerde, hastanelerde, okullarda ve alışveriş merkezlerinde kullanılırken köpüklü söndürme sistemleri ise daha çok uçak Hangarları, depolar, helikopter hangarları, yakıt yükleme boşaltma istasyonları, boya imalathaneleri, kimyasal madde üretim ve depolama tesisleri, petrol rafinerileri, yanıcı ve parlayıcı sıvıların depolama ve dolum tesisleri, tersane ve yat limanlarında kullanılır.